Wydajna chmura obliczeniowa w logistyce i transporcie – co warto wiedzieć?

Innowacyjne rozwiązania mogą znacząco zwiększyć konkurencyjność rynkową przedsiębiorstwa. Wiele firm w związku z tym decyduje się na wdrożenie technologii przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej. Ma ona swoje zastosowanie między innymi w branży transportowej. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o implementacji rozwiązań chmurowych w nowoczesnej firmie logistycznej?

  1. Kiedy przenieść usługi do chmury?
  2. Jakie dane logistyczne można przenieść do chmury?
  3. Saas w transporcie i logistyce
  4. Optymalizacja kosztów dzięki cloud computing
  5. Najczęstsze wyzwania i potrzeby

Kiedy przenieść usługi do chmury?

Podjęcie decyzji o skorzystaniu z dobrodziejstw chmury, mimo jej oczywistych zalet, nie zawsze jest łatwe. Najczęściej ma ono miejsce, gdy w losach firmy zaistnieją pewne okoliczności. Chmura obliczeniowa w logistyce jest remedium na problemy związane ze zmiennymi wymaganiami dotyczącymi przestrzeni serwerowej. Stanowi rozwiązanie elastyczne, więc podczas okresów wzmożonego funkcjonowania można zwiększyć zapotrzebowanie, a następnie przywrócić je do dawnego stanu.

Skalowalność usługi saas w chmurze powoduje, że doskonale nadąża za tempem rozwoju przedsiębiorstwa. Pozwala ona tym samym uniknąć inwestycji na rzecz kolejnych modernizacji infrastruktury IT oraz kosztów jej obsługi

Właściciele Data Center nieustannie udoskonalają zabezpieczenia, czuwając nad ochroną danych. Przeznaczają na nie ogromne środki, zdając sobie sprawę ze współczesnych niebezpieczeństw. Przeniesienie danych do chmury jest zatem dla wielu firm krokiem podyktowanym troską o ich bezpieczeństwo.

Jakie dane logistyczne można przenieść do chmury?

Spośród obszarów zastosowania chmury obliczeniowej w logistyce najczęściej wyróżnia się zarządzanie transportem ładunków oraz planowanie sprzedaży i operacji. Jest wykorzystywana także do podtrzymywania kontaktu z klientami i zarządzania łańcuchem dostaw, flotą bądź zasobami magazynowymi. System saas łączy w sobie różne rozwiązania technologiczne (ERP, CRM), które umożliwiają integrację wszystkich uczestników procesów logistycznych. Sprzyja to kreowaniu długoterminowych i trwałych relacji biznesowych.

Saas w transporcie i logistyce

Saas w logistyce stanowi niejako pochwałę dla rozwiązań polegających na outsourcingu usług IT. Wówczas odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych, stabilność systemu, niezbędne prace serwisowe czy wykonywanie kopii zapasowych leży na barkach usługodawcy, dzięki czemu firma logistyczna skupia się na głównym przedmiocie swojej działalności. Chmura obliczeniowa w transporcie jest doceniana również ze względu na swoją elastyczność oraz skalowalność. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na jej implementację?

  • Pozwala uniknąć kosztów związanych z budowaniem infrastruktury IT.
  • Oferuje nieograniczoną wielkość przestrzeni do przechowywania danych.
  • Zapewnia stały dostęp do danych.
  • Gwarantuje nieustanną kontrolę nad procesami logistycznymi w czasie rzeczywistym.
  • Stanowi miejsce sprawnej komunikacji między wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw.
  • Pozwala komunikować się ze wszystkimi partnerami biznesowymi oraz klientami w ramach spójnego interfejsu i dowolnych urządzeń.
  • Umożliwia tanią i łatwą archiwizację danych.
  • Usprawnia procesy rozliczania oraz raportowania.

Chmura w transporcie to także szereg benefitów dla uczestników łańcucha dostaw, a nie wyłącznie dla firmy logistycznej. Mogą oni na bieżąco monitorować proces realizacji konkretnej usługi, a także skorzystać z jej przejrzystości. Dzięki chmurze możliwe jest również intuicyjne generowanie raportów lub wykonywanie dogłębnych analiz.

Optymalizacja kosztów dzięki cloud computing

Każde przedsiębiorstwo musi nieustająco zwiększać standard oferowanych usług, aby efektywnie zaspokajać rosnące oczekiwania klientów. Nowoczesne firmy logistyczne dostrzegają szansę na zwiększenie swojej konkurencyjności rynkowej w ramach technologii cloud computing. Chmura obliczeniowa w transporcie pozwala nie tylko na optymalizację kosztów, ale także sprawne zarządzanie procesami czy zwiększenie ich wydajności, dzięki czemu stale zyskuje na popularności.

Instalacja, utrzymywanie czy bieżąca obsługa infrastruktury IT oraz wymaganego zaplecza technicznego wiążą się z dużymi wydatkami, które dla wielu przedsiębiorstw okazują się całkowicie nieuzasadnione. Decydując się na model Software as a Service, lista kosztów znacząco się skraca. W zamian za regularnie opłacany abonament zyskuje się dostęp do pożądanego oprogramowania, unikając znaczących inwestycji. Usługodawca dostarczający saas w chmurze dba o wszystkie aspekty techniczne, oferując przedsiębiorstwu łatwe w użyciu narzędzie, które pomaga w realizowaniu zadań należących do profilu jej działalności.

Najczęstsze wyzwania i potrzeby

Chmura w logistyce znajduje wiele zastosowań, a liczba oferowanych przez nią korzyści dla firm, a także ich klientów czy partnerów biznesowych jest godna pozazdroszczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu managerów ma wobec tego rozwiązania pewne obiekcje. Sama procedura wdrożenia technologii saas w transporcie nie zawsze jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać.

Obawy przed implikacją chmury obliczeniowej w logistyce najczęściej dotyczą niedostatecznego stanu wiedzy na temat tej technologii. Kadry zarządzające nie zawsze dysponują kompetencjami, które mogłyby ułatwić znalezienie dla niej praktycznego zastosowania. Popularnym problemem jest również brak świadomości, który tworzy kolejne bariery. W jego rozwiązaniu może pomóc jedynie edukacja, a także zmiana kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Managerowie dostrzegają również potencjalne zagrożenia w:

  • utracie kontroli nad danymi w chmurze,
  • ryzyku udostępnienia danych osobom niepowołanym lub wycieku informacji,
  • braku wiedzy o miejscu gromadzenia danych,
  • problemach związanych ze współpracą z firmą dostarczającą chmurę dla biznesu.

Zaawansowany system informatyczny znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie firmy logistycznej. Ułatwia między innymi pozyskiwanie, przetwarzanie, udostępnianie czy też analizę informacji, co z kolei przekłada się na wydajność procesów i satysfakcję zaangażowanych w nie osób. Użyteczność chmury obliczeniowej w logistyce i transporcie jest niekwestionowana, więc z pewnością w najbliższych latach będzie można zaobserwować wzrost popularności usług oferowanych przez podmioty takie jak Centrum Danych Beyond.pl.